fbpx
Cinsel terapi cinsel işlev bozuklukları, erken boşalma, vajinismus psikiyatri kadıköy aziz mehmet gökbakan

Neden Cinsel Terapi?

Cinsellik, belki de karşılaşabileceğimiz en geniş mönüdür. Farklılıklar, heyecanlar, sürprizler, hayal kırıklıkları, tekdüzelikler, çekinceler ve aklımıza gelebilecek her türlü duygu, düşünce, davranış cinsellik içinde yer almaktadır. Bu nedenle cinsel işlev bozukluklarını ele almak da ilgi, cesaret ve çaba gerektirmektedir.  

Bu zengin mönüde elbette ki hedefler ya da beklentiler de geniş bir aralıktadır. Bunlar, hem bireysel olarak değerlendirilir, hem de partnerlerin konu ile ilgili değerlendirmeleri irdelenir. Sürecin belirlenmesi ve tedavi planının yapılması terapist ile çiftin işbirliğiyle gerçekleştirilir. 

Cinsellik, ilgi duyulan, hakkında çok konuşulan bir konu olmakla birlikte, bu bilgilerinin ne kadarının sağlıklı ya da gerçekçi olduğu tartışmaya açıktır. Bu nedenle, ehil bir cinsel terapistin önde gelen niteliklerinden biri de iyi bir eğitimci olmasıdır. Konuyu ele almakla ilişkili kültürel özelliklerden kaynaklanan güçlükler olduğu elbette hepimizce bilinmektedir. Uygun bir dil kullanarak yapılan bilgilendirmeler tedavinin çoğunlukla en önemli bölümünü oluşturur. Bilgilendirme seansında bile, sorunun çözümünde azımsanmayacak bir mesafe kat ettiğimiz olgular azımsanmayacak düzeyde..

Cinsel terapistin, her şeyden önce esnek görüşlü olması gerekir.  Terapist, kendi düşünce ya da değerlerini yansıtma/ dayatma eğiliminde olmamalı, yakınmalara ve öyküye aynı tarafsızlık içinde yaklaşmalıdır. 

Başta utanma olmak üzere, muhtelif gerekçelerle konuyu ele almaktan kaçınması, bir terapistin en büyük eksikliğidir. Cinselliğin ele alınmasına olumlu bakmayan bir terapistin de etkin bir terapistin de danışanlarına yararlı olamayacağını tahmin etmek güç olmayacaktır. 

Kültürel ve ailevi etmenler zaman zaman tedavinin önündeki en büyük engeli oluştururlar. Aile bireylerinin sürecin içinde yer alma ve  müdahil olma eğilimi sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Tahmin edilebileceği üzere, bu yaklaşımlar, sorunun daha da komplike olmasına neden olurlar. Terapistin önemli işlevlerinden biri de çifti dış müdahalelerden uzak tutarak sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesini olanaklı hale getirmektir.  

Cinsel terapide, danışan(lar)ın en az diğer terapilerde olduğu kadar, süreçte aktif şekilde yer alması önem arz eder. Bununla birlikte, cinsel terapistin aktif rol oynaması gereklidir. İyi bir cinsel terapist –elbette ki danışanın hızına ayak uydurarak- yol haritasını belirlemede etkin rol oynamalı ve süreci yönlendirmelidir.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncellenme Tarihi: 20 Eylül 2020

EnglishFrenchTurkish