fbpx
Prof. Dr. Nesrin Dilbaz
Psikiyatri Uzmanı, Öğretim Üyesi

Nesrin Dilbaz 1966 Konya doğumlu. Konya Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimine başladı. 1991 yılında fakülteyi bitirdi. Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sonucunda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde psikiyatri uzmanlık eğitimine başladı. 1996 yılında Psikiyatri Uzmanı, 2000 yılında ise Psikiyatri Doçenti unvanlarını aldı. 2002 yılında meslekteki ikinci görev yeri olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalına geçti.

Prof. Dr. Nesrin DİLBAZ

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde başlamış olduğu Tıp Eğitimini 1984 yılında tamamladıktan sonra 1991 yılında psikiyatri uzmanı, 1994 yılında Doçent olan Dr. Dilbaz 1999-2012 yılları arasında  Ankara Numune Hastanesi 2.Psikiyatri Kliniğinde  şef olarak görev yapmıştır.  2000 yılından itibaren Ülkemizde Alkol ve Madde kullanımı yaygınlığı ve tedavisi ile ilgili olarak yaptığı çalışmalar ile birlikte 2004 yılında Ankara AMATEM’in kurucu başkanı olan Dilbaz 2012 şubat ayında Ankara Numune Psikiyatri Kliniği ve AMATEM şefliğinden emekli olan Dilbaz o tarihten itibaren  Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünde ve İngilizce Psikoloji bölümünde Psikiyatri Profesörü olarak görev yapmaktadır.

Ülkemizde gençlerin madde kullanımından korunması konusunda yapmış olduğu çalışmalar ile Sosyal Sorumluluk Konusunda 2007 yılı En İyileri ödülünü kazanan Dr. Dilbaz halen Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi Pompediu Grubu ile Madde Bağımlılığı Tedavi Platformunda çalışmaktadır. 2003 yılında Sağlık Bakanlığı ve BM birlikte yapmış oldukları “Türkiye’de 16 yaş Lise Gençlerinde Madde Kullanım Profili” çalışmasının ülke koordinatörlüğünden sonra 2006 yılında Avrupa ESPAD grubu tarafından Türkiye ESPAD çalışması Koordinatörü olarak atanmıştır. Birçok dernekte aktif olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Prof. Dilbaz   Halen Sağlıklı Yaşam Tercihdir (SAYED) derneğinin kurucu başkanı ve aktif başkanı, Bağımlılık Psikiyatrisi Başkanı ve Üsküdar Üniversitesi  Bağımlılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ( BAUMER).

Yurt içinde yayınlanan psikiyatri dergilerinin yayın veya danışman kurulunda yer alan,  100’ün üzerinde yayını, ulusal ve uluslararası  kitap bölümü yazarlığı ve editörlüğünü yapmış olduğu kitapları olan Dr. Nesrin Dilbaz  evli ve bir çocuk annesidir.

EnglishFrenchTurkish