Panik Bozukluğu

Panik bozukluğu kendiliğinden ve beklenmedik panik nöbetleri ile giden bir anksiyete bozukluğudur. Panik atakları anksiyete bozukluğu dışında da sıklıkla görülmektedir. Panik atağı olduğu sırada hasta ileri derecede endişeli ve telaşlı görünür.

Konuşma ve ilişki kurma:

Panik atağı sırasında hasta ağır korku ve panik durumu içerisinde rahat konuşamaz, sesi titrer. Hasta ile ilişki kurmak güç olabilir. Hasta yaşadığı panik belirtilerinin ya da panik atağı yeniden yaşamak korkusunun üzerine konuşmak isteyebilir.

Duygulanım:

Panik atakları sırasında hastada ileri derecede korku ve uyarılma durumu vardır. Ne zaman geleceği önceden kestirilemeyen, akut veya ağır bir korku nöbeti bütün duygulanıma egemendir.

Hasta panik atağın yinelenmesinden korkar. Buna beklenti anksiyetesi denir.

 

 

Panik atak, Panik Bozukluk, Psikiyatri Kadıköy

Panik Atak Bedensel ve fizyolojik belirtileri:

Panik atağı sırasında şiddetli ölüm ya da delirme korkusu yanı sıra görülen fizyolojik belirtiler otonom sinir dizgesinin kamçılanmasına bağlıdır.

  • Çarpıntı, kalp hızında artma
  • Ölüm korkusu, aklını yitirme korkusu
  • Terleme, titreme
  • Nefes alamama hissi
  • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
  • Yabancılaşma (derealizasyon), kendine yabancılaşma (depersonalizasyon)
  • Uyuşma ya da karıncalanma hisleri
  • Üşüme, sıcak-soğuk basmaları
  • Sık idrara çıkma
  • Kan basıncının yükselmesi

 

Bu nöbetlerin en şiddetli dönemi kısa sürer. Genellikle 5-10 dakikada yatışır, nadiren yarım saati geçer. Giderek şiddeti azalır.

Tanı:

Panik ataklarının ne zaman, nerede geleceği genellikle belli olmaz, her durumda, hatta uykuda bile gelebilir. Diğer anksiyete bozuklarında olduğu gibi baskın belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Hasta bir kez panik atağı geçirdikten sonra yeni bir panik atağı geçireceğine ilişkin sürekli korku duyar. Panik atağı belirli durumlarda oluyorsa hasta bu ortamlardan kaçınmaya başlayabilir.

Panik atağı tanısı koymak için yinelenen ve beklenmedik panik nöbetleri olması gerekmektedir.

Panik atak, Panik Bozukluk, Psikiyatri Kadıköy

Tedavi:

Bilişsel Davranışçı Terapi bu bozukluğun tedavisinde önemli yer almaktadır. Anksiyete giderici ilaçlar kullanılabilmekle beraber bunların tek başına veya uzun süre kullanımları önerilmemektedir. Bilişsel Davranışçı Terapi ile ilaç tedavisinin birlikte kullanımları olgunun kendi özelinde değerlendirilmesi sonucunda gerçekleştirilmelidir. Hepsinden önemlisi psikoeğitim yani hastalık hakkında bilgilendirmenin yapılması büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

 

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2021

 

Fenerbahçe Mah. Bağdat Cad. No:144 Da:9 Çınar Apt., Feneryolu Kadıköy, İstanbul 34726
Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi09:00 – 21:00
+90 532 236 7822